Czy marka, model i rocznik auta mają wpływ na wysokość OC i AC?

Już przy kupnie auta możesz przewidzieć, czy składka OC i ewentualnie AC za pojazd będzie niska czy wysoka. Skąd? Ponieważ na podstawie obserwacji i różnych zestawień, jasno widać różnice w cenach polis dla aut nowych i starszych. Ale to jeszcze nie wszystko, bo są marki, które ubezpieczyciele wyceniają „lepiej” i takie, które są wyceniane gorzej. To samo z modelem auta, a nawet rodzajem i mocą silnika. Zobacz, jak duże znaczenie dla wysokości OC ma rodzaj ubezpieczanego pojazdu.

Wiesz już, że rodzaj auta ma znaczenie dla ubezpieczyciela i w dużym stopniu wpływa na kształtowanie się cen ubezpieczeń. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego właśnie te trzy elementy (marka, model i rocznik) mają tak istotne znaczenie dla wysokości składki OC oraz AC. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Marka i model – dlaczego są ważne dla ubezpieczyciela?

Ubezpieczyciele bazują na statystykach, które wskazują, jakie marki i modele samochodów najczęściej uczestniczą w wypadkach czy są kradzione. Statystyki te uwzględniają nie tylko liczbę incydentów z udziałem danego modelu, ale również potencjalne koszty naprawy w przypadku uszkodzenia.

Weźmy na przykład sportowe modele samochodów, które z racji swojej mocy i możliwości, mogą być bardziej narażone na poważne wypadki, co wiąże się z wyższymi kosztami naprawy. Natomiast luksusowe marki stają się celem kradzieży. Oba te czynniki przekładają się na wyższą składkę OC i AC.

Rocznik pojazdu – wiek auta ma znaczenie

Starsze samochody, chociaż często tańsze w zakupie, mogą generować wyższe składki ubezpieczeniowe. Średnio najwyższe składki płacą właściciele aut w przedziale od 11 do 25 lat. Najmniej – posiadacze bardzo starych pojazdów (powyżej 30 lat, choć tu nie wszyscy ubezpieczyciele chcą auta w ogóle ubezpieczać). Stosunkowo tanie w ubezpieczeniu są auta nowe, ponieważ:

  • często są wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń w razie wypadku,

  • dla nowszych modeli części zamienne są łatwiej dostępne, ponadto niektóre z nich są na gwarancji producenta.

Jak inne czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia?

Chociaż marka, model i rocznik auta mają istotny wpływ na wysokość składki, istnieje wiele innych czynników, które też są brane pod uwagę podczas wyliczeń. Jest to na pewno historia kierowcy i jego wiek oraz to, jak długo ma prawo jazdy, gdzie mieszka, czy posiada wypracowane zniżki, czy do ubezpieczenia przystępuje z współwłaścicielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =